Kutyamesék 2024. dec. 9-15.

Kutyás blog | 2024. december 22.

Tudom, hogy nagyon elcsépelt, és pont azok az emberek nem olvassák, akiknek kellene, de a Karácsony előtti napokban mi is lenne az aktuális téma? Természetesen az élő állat, mint ajándék. 

Nálunk a menhelyen az örökbefogadás egyik feltétele a sok közül a kutyák rendszeres látogatása örökbefogadás előtt. Így aztán ebben az esetben szó sem lehet meglepetésről, hiszen a látogatást mindenképpen a gazditól kérjük. 

Így tehát minden évben elég sokan szokták ránk vágni a telefont 23 és 24-én, miszerint a mi menhelyünkről nem lesz két nap alatt kutyából karácsonyi ajándék.
Akik esetleg erőszakosabbak, azok be szokták vetni a szokásos érzelmi zsarolást, miszerint a kislánynak ez a legnagyobb álma, vagy tönkre tesszük a gyerek Karácsonyát. Esetleg ő már meg is ígérte a gyereknek, hogy eljöhet és választhat.

Már elnézést kérünk, de minket ebbe ne keverjenek bele! Ne ígérjen senki elhamarkodottan olyat, amire nincs befolyása. Másrészről, mi a kutyák érdekeit nézzük, és nem akarjuk, hogy ajándékozható tárgyként nézzen rá bárki is, függetlenül attól, hogy mekkora álma ez a gyereknek. Egy év múlva Karácsonykor majd más lesz ugyanekkora álom. Ráadásul a gyerekek gyorsan ráunnak mindenféle ajándékra. Pláne ha könnyen meg is kaphatják. Nem fogunk beléjük semmiféle felelősségtudatot nevelni, ha Karácsonyra kutyát, Húsvétra nyuszit kap. 

Nagy eséllyel a kutya az Ünnepek után az udvaron köt ki egyedül, ázva. Párhónap után az esetek nagy százalékában az ilyen ajándékok az utcán, menhelyen kötnek ki, mert rájönnek, hogy mennyire felesleges. 
Húsvétkor persze megveszik a nyuszit, mert a gyerek azt kér, és ugye nem tiszteli az életet, amiből mindenkinek csak egy van. 
Megkapja a nyuszit, akit lehet hogy pár nap vagy hét után halálra szeretget. Ez nyusziknál gyakran megesik, dehát a lényeg, hogy a gyerek boldog. Ha esetleg túléli a Húsvétot, akkor pár hónap után már ő is érdektelen lesz. 
Ő is vagy az udvaron, vagy az utcán, vagy a nyuszimentőknél köt ki. Esetleg a pörköltben, mert az is egy opció.

Azt azonban leszögezném, hogy az, hogy egy gyerek mennyire tiszteli az életet, az állatot, azt mind a szülőkön múlik! Hogy ők hogy nevelik, tanítják a gyereket.
Hogy otthon mit lát. Mert bizony a gyerekek alapvetően szeretik az állatokat, de ha otthon azt a mintát sajátítják el, hogy az életüknek nincs értéke, akkor a gyerek is így fog viselkedni.

Így tehát nem meglepő, hogy anyuka ránk csapkodja a telefont, hiszen őt csak az érdekli, hogy megadja, megkapja amit akar. Felesleges a gyerekre fogni.
Ha valaki valóban örökbe szeretne fogadni, annak nem probléma, hogy nem a karácsonyfa alól ugrik ki díszdobozban a kutya.

Mindig elmondom, hogy természetesen biztosan nagyon sok kivétel is van, ahol a  kutya valóban családtag lesz, de kérem, hogy higgyék el nekünk, a telefonálók többségében ennek még a szikrája sincs meg.

Nem mellesleg ezek az emberek megtalálják a módját, hogy végül kiscica, kiskutya legyen az ajándék, mert a szomszéd utcában pont hirdetik a pár hetes szaporulatot, akiknek még bőven az anya mellett a helye. 
De kit érdekel, ha most kell a kutya? 
Legalább nem marad a nyakukon!

És így aztán sikerül a legolcsóbb ajándékot beszerezni, mert sok esetben még pénzbe sem kerül, csak vigyék... És persze tenni sem kellett érte sokat, csak átballagni a szomszéd utcába. Természetesen ott is ugyanennyit ér egy kutya élete.

Nem volt szándékomban ilyen borongós blogot írni, de sajnos ez minden Karácsonykor kikívánkozik belőlem. A telefonálóknak pedig nem fogom tudni ezt kifejteni, hiszen előbb küldenek el melegebb éghajlatra, és csapják la a telefont, még mielőtt kifejthetném a gondolatomat. 
Úgyhogy karácsonyi kisállat mindig is lesz, a kérdés az, hogy az évekkel csökken-e a számuk az ilyen gazdiknak. Sajnos attól tartok, hogy nem...

Hétfő
Általában a hét eleje mindig nagyobb nyüzsgéssel szokott indulni, de ennek most nyoma sem volt. Tettük a nem kevés dolgunkat a menhelyen: takarítás, etetés, itatás, szalmázás, gyógyszerezés. Sok kutya naponta többször eszik a menhelyen, mert nem megfelelő a kondíciója. Ez sok esetben a szívférgességkövetkezménye, amit természetesen kezelünk, de nem egyszerű tőle szabadulni. Nem mindenki ennek a betegségnek köszönheti, hogy vékony. Vannak, akik nagyon alultápláltan érkeznek, nekik is idő, mire meghíznak. Sokan azonban a menhelyi élet miatt vékonyabbak. Itt sajnos nincs lehetőség mindenkire megfelelő mennyiségű időt szánni, lemozgatni, lefárasztani, így vannak olyan nagy energiájú kutyák, akik nagyon nehezen tudják felszedni az optimális súlyukat. Ez azért van, mert folyton cselekszenek: szaladnak, játszanak, meg nem állnak pihenni, így lemozogják azt az energiát, amit bevisznek. Ezeket a kutyákat hosszú-hosszú hónapok keménymunkája normális kondícióra felhozni, és sajnos nagyon könnyen visszafogynak. Sokszor az is probléma, hogy nem akkor és ott akar enni amikor etetés van, mert minden más leköti a figyelmét, így az etetés az ilyen kutyák miatt hosszan elnyúlik.


Kedd 
Ma dr. Sebő Ottó rendelőjében jártunk vizsgálatokon. Hotdogot picit vékonynak ítéltük meg, ő ezért utazott. Egy gyenge gyulladást találtak a szervezetében, ő erre most antibiotikumot kapott.
Árnyék teszteken járt, neki minden eredménye negatív lett.
Hardinnak bekerülése óta kínlódunk a fülével, hajlamos begyulladni. Mivel ismét nagyon rázza a fejét, így megbeszéltünk egy újabb bódításos fültisztítást. Ez viszonylag hosszabb időre meg szokta oldani nála a gondot. Sajnos neki ez egy életen át tartó probléma.
Pupi az ödémás lába miatt került orvoshoz, illetve a csúnya bőre miatt. Nála "csak" a tipikus shar-pei betegségek nyomai vannak. Tekintve, hogy nagyon idős, és a bőrgyulladása is nagyon régi, így számottevő javulás nem is várható.
Tekintve, hogy Pupi nagyon fázós, öreg, és lejárt a karanténideje, így beköltözött az előkészítőbe, ahol végre meleg helyen lehet. Meglepetésünkre nagyon gyorsan fel is találta magát, így elképzelhető, hogy korábbi gazdái is beengedhették az otthonukba. Szerencsére a többi kutya is nagyon jól fogadta, ahogy ő is nagyon toleráns mindenkivel.

Pupi gyorsan feltalálta magát


Szerda 
Ma ivartalanításra, szívéregtesztre utazott dr. Tímár Endre rendelőjébe Liza, Dörmi, Szotyi, Picúr, Emil és Simon. Meglepőmódon Szotyiról kiderült, hogy már korábban ivartalanították. A műtétet azonban mégsem úszta meg, mert volt egy igen szép méretű köldöksérve. Szerencsére a műtétet mindenki jól viselte.

Szotyinak köldöksérv műtéte volt


Rendhagyó módon, rajtunk kívülálló okok miatt a szokásos heti kutyaoltás most elmaradt.

Csütörtök 
Melinda önkéntesünk menetrend szerint érkezett hozzánk, hogy ismét a segítségünkre lehessen. Ő az, aki minden héten jön, és rendet teremt a szociális helyiségekben. Ez óriási segítség, hiszen mindig ez az utolsó, amire időt szakítunk. 
Erre a hétre két ivartalanítás is jutott. Ma ismét dr.Tímár Endréhez készülődtünk. Most Ciceró, Pepe, Pabló, Picike, valamint Málna és Pupi voltak a sorosak. 
Pupinak végül csak ultrahang volt, amelynek során a doktor úr megállapította, hogy Pupit már korábban ivartalanították a gazdik.

Ma későn este három új kutya érkezett a gondozásunkba. Több állatvédő szervezet összefogott a kutyaszaporítók ellen, és a szaporítótelepek felszámolásával nagyon sok kutyának van szüksége elhelyezésre. Mi most három kutyusnak adtunk helyet, két Hokkaido kan, és egy amerikai akita szuka érkezett hozzánk. A képek minőségéért elnézést kérek, a fényviszonyok már nem voltak éppen optimálisak.

Heron


Péntek
A tegnap este beköltöző kutyák állatorvosi vizsgálatával indítottuk a mai napot. Itt már sikerült értékelhetőbb képeket készíteni.
Az amerikai akita, Dolce Vita  fogai igen rossz állapotban vannak, ráadásul kicsit alultáplált, vérszegény, így immunerősítőt kell kapnia, illetve a vérképzést segítő gyógyszert. 

Dolce Vita


A vörös színű hokkaidó kutyus meglehetősen jó kondícióban volt, viszont sajnos giardiás, így neki el is kell kezdeni a gyógykezelését és a környezetének a fokozott fertőtlenítését.

Mitsu


A legfélősebb kutyusnak sajnos nem volt neve, mi kereszteltük el Heronnak. Ő egy fehér hokkaidó, aki egyelőre nagyon fél, kapkod, emiatt be kellett bódítani a vizsgálatok idejére. Neki test szerte gyógyulófélben lévő kisebb sérülései vannak, ezért bedagadtak a nyirokcsomói. 10nap múlva kontrollvizsgálatra kell visszahoznunk, nála ugyanis fokozottabb vérszegénység áll fenn, ennek megfelelően kicsit vékony. Ő is kapott gyógyszereket. Mivel a giardia tesztje neki is pozitív lett, ennek megfelelően őt is kezelni kell. Szerencsére mindhárman nagyon szeretik a hasukat, így a gyógyszer beadása egészen biztos nem lesz gond.

Szombat és Vasárnap
A hétvégén ismét nyílt nap volt a menhelyen. Tekintve, hogy az idő finoman szólva is rettenetes volt, így ismét nem voltak sokan. Még a vendégváró kutyánk, Jack is az irodában időzött, esze ágában nem volt ázni...

A rendezvényes kutyánk nem volt hajlandó esőben kinn lenni


Külön köszönet és dicséret illeti a sétáltatós önkénteseket, akik a rossz idő ellenére is végig kitartottak.

Vasárnap nevetségesen szép idő volt a tegnapihoz képest. 
Ma egy igen szép állapotú kutyus került a menhelyre, akinek az autópálya felügyelet kért segítséget az elhelyezésében, és még el is hozták hozzánk. Őt az M5 autópálya szatymazi benzinkútjánál észlelték, ahonnan nagyon könnyen kiszaladhatott volna a pályára. A fiatal kan kutyus a póráztól enyhén szólva is pánikrohamot kapott, így be kellett szaladnunk vele a karanténba, nehogy elszabaduljon és elszaladjon. Ott már sokkal nyugodtabban viselkedett. A kedves, jószándékú, és teljesen jól táplált kutyusnak a Dupló nevet adtuk. Érthetetlen, hogy miért nincs chipje, hiszen látszólag egy gondozott, ápolt kutyusról van szó.

Dupló


Köszönjük a 161 mentett kutyus nevében, hogy ismét velünk tartottak! Hamarosan jelentkezünk a legfrissebb menhelyi hírekkel.

Linda

Hozzászólások